Sosyal Bilgiler Taslak Müfredatı İçin İnceleme ve Değerlendirmelerimiz

S.YERLİ

Yeni Üye
Üye
Programı beğendiğini, sadeleştirilme yapıldığını, kazanım sayısının azaltıldığını, ders saati artırımının gereksiz olduğunu söyleyen arkadaşlar var fakat bir husus dikkatlerini çekmemiş sanırım. Kazanımlar azaltılmasına rağmen işlenmesi ve bahsedilmesi gereken konu sayısı artmış. İnkılap Tarihi dersi için kazanımlar birleştirilerek sayısı azaltılırken yeni konular getirilmiş. Bu da demek oluyor ki ilk TEOG'a kadar ek ders yapmaya, ya da kurslarda sınıfın tamamını toplayıp ders işlemeye devam edeceğiz.

ilknur güler

Üye
Üye
Konular daha da artmış durumda bana göre inkılap 1. ünite iyice ağırlaştırılmış durumda zaten yetiştiremiyorduk ayrıca 5 lere nasıl uygarlık öğreteceğiz :(((

elifdefne

Üye
Üye
8. sınıflarda son ünitenin kısaltılması nedeniyle ilk iki ünite için daha fazla zamanımız olacağını düşünüyorum. büyük ihtimalle 1. teogda sadece bu iki ünite dahil edilir. en azından ümit ediyorum. ilk ünitede verilen avrupa da osmanlı da değişim yenileşme hareketlerini 2. ünitede veriyorduk zaten. kazanımlarda olmasa da temel olduğu için verilmesi gerekiyordu. en azından son ünitenin epey kırpılması içimi rahatlattı.
7. sınıfta yapılan düzenleme güzel. son ünitede verdiğimiz 1. dünya savaşının kaldırılması isabet olmuş 7. sınıfta gördüğü konuları 8. sınıfın başında unutup geliyordu çocuklar. hadi tekrar anlat. şimdi en azından geçen sene görmüştük değil mi sorusuna boş boş bakan çocuklar olmayacak.
6. sınıftaki uygarlıklar konusunun 5. sınıfa geçmesi uygun olmuş. 6. sınıfta çok sıkıntı yaşanıyordu yoğunluk yüzünden. yasama yürütme yargı konusunun 6. sınıfa verilmesi pek iyi olmamış o konuda sıkıntı yaşarız bence 7. sınıfta kalması gerekiyordu.
5. sınıflarda Atatürk ilkelerinin çıkartılması tam isabet. sanal ortam konusu çok iyi olmuş genelde güncel konular verilmiş.
sonuç olarak sadeleştirmeler isabetli olmuş. güncel konulara daha fazla ağırlık verilmiş. ders saatinin arttırılması ile ilgili önerilerin dikkate alınmayacağını biliyorum ama en azından İnkılap Tarihinde 1 saatlik artış temennimdir.

enver03

Üye
Üye
ÖNCELİKLE TC. İNK. TAR. VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DERS SAATİ "3" SAATE ÇIKARILMALIDIR.
SOSYAL BİLGİLER DERSİ DERS SAATİ "4" SAAT OLMALI.
BU DERS; TARİH VE COĞRAFYA OLARAK İKİ AYRI DERS OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR.

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
8. sınıflarla ilgili değerlendirmemi daha önce yaptım. Biraz zaman aldı ve yorucu oldu ama kendimce 5.6.7. sınıf taslak programını aşağıdaki gibi değerlendirdim.
Kayak göstererek sitelerinizde, sayfalarınızda paylaşabilirsiniz...
upload_2017-1-14_3-49-18.png

upload_2017-1-14_3-49-50.png

upload_2017-1-14_3-50-9.png

upload_2017-1-14_3-50-32.png

upload_2017-1-14_3-50-50.png

upload_2017-1-14_3-51-11.png

Ekli dosyalar

• upload_2017-1-14_3-49-36.png
    upload_2017-1-14_3-49-36.png
    638.3 KB · Görüntüleme: 1,172