Olgu Ve Görüşü Ayırt Ediyorum

Performans

Çalışkan Üye
Üye
Olgu ve Görüş
Bir olayı arkadaşlarınıza anlatırken sadece gördüklerinizi mi anlatırsınız yoksa anlatımınızda duygu ve düşüncelerinizi de belirtir misiniz?
“Merkez üssü Yalova’nın Çınarcık ilçesi olan 4.8 büyüklüğündeki deprem, vatandaşlara korku dolu saatler yaşattı. Uzmanlar, yaşanan bu depremin Marmara Denizi’ndeki gerginliğin habercisi olduğunu belirttiler. Uzmanlardan biri, “Şu anda büyük bir depremin işareti yok. Daha büyük bir depremi Çınarcık ve çevresinde beklemiyorum.” dedi. Vatandaşlar ise deprem korkusuyla geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldılar.”
Gazete haberi,

OLGU
Merkez üssü Yalova’nın Çınarcık ilçesi olan 4.8 büyüklüğündeki deprem, vatandaşlara korku dolu saatler yaşattı.
Vatandaşlar ise deprem korkusuyla geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldılar.
GÖRÜŞ
Uzmanlar, yaşanan bu depremin Marmara Denizi’ndeki gerginliğin habercisi olduğunu belirttiler.
Daha büyük bir depremi Çınarcık ve çevresinde beklemiyorum.
Olgu ve görüş ile ilgili tabloyu incelediğimizde şu sonuçları çıkarabiliriz.
Olgu, herkes tarafından kabul edilen, doğruluğu kanıtlanabilir ifadelerdir.
Görüş ise kişilerin düşüncelerini ifade eder ve kişiden kişiye değişebilir.
Yaşadığımız toplumda insanlar birbirinden farklı düşünce ve görüşlere sahip olabilirler. Okulda, evde, sokakta arkadaşlarımızla bazı konularda anlaşmazlığa düşebiliriz. Karşımızdakilerin görüş ve düşünceleri bizimkilere taban tabana zıt olsa bile saygı duymalıyız. Bunun demokrasinin bir gereği olduğunu unutmamalıyız.
Konu, bilimsel verilere dayanarak kanıtlanarak açıklandığında herkes tarafından kabul edilecektir. Kanıtlanabilir ifadeler, doğruluğu bilimsel verilerle açıklanan ifadeleri olgu olarak belirtiriz.
Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Resimle ilgili herkesin düşünceleri ve görüşleri aynı olabilir mi?

165358_istanbul-kalabalik-nufus.jpg

Resimdeki insanlar nerede yaşıyorlar?
Resimde kaç kişi var?
Bu insanlar nereye gidiyor olabilir?
İnsanlar kendi aralarında ne konuşuyor olabilir?
Bu sorulara verilecek cevaplardan bazıları kişiden kişiye değişebilir. Bazıların da ise genelde ortak bir kanı vardır. Sorulara verilecek cevaplardan hangileri olgu, hangileri görüştür?