Nevruz Kutlama Programı

metin2

Çalışkan Üye
Üye
OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
ŞEBİNKARAHİSAR

Okulumuz Müzik Kulübü olarak “Türk Dünyası ve Toplulukları Haftasını kutlamak üzere 21.03.2014 Pazartesi günü saat 13.00’da kutlama programı yapmak istiyoruz. Kutlama programı aşağıda yer almaktadır.
Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Kutlama Programı

1. Açılış
2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı(Şahin Özbay BİNİCİ Sınıf Öğretmeni)
3. Türk Dünyası ve Toplulukları haftası ve Nevruz Bayramı’nın önemi hakkında konuşma(Eren DURSUN Türkçe Öğretmeni)
4. “Anadolu’da Bahar” adlı şiirin okunması.(Fatma SEVİN 7/B)
5. Halk Oyunları gösterisi.(Okulumuzun Halk Oyunları Ekibi)
6. “Nevruz Bayramı” adlı şiirin okunması.(Yavuz BÖLÜK 8/A)
7. Okul Korosu’nun seslendireceği şarkı ve türküler.
8. Yarışmalar.
9. Nevruz ateşinin yakılması ve etrafında demir dövülmesi
10. İkram(Tavuklu pilav, ayran)
11. Kapanış.

DENETLEME KURULU

Nihal ÖZDEMİR Yücel TAMAK
Türkçe Ders Öğretmeni Sınıf Öğretmeni

UYGUNDUR

21.02.2014

Okul Müdürü

TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

1. Sayın Müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili öğrenciler okulumuz bünyesinde hazırlanan Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Kutlama Programı’na hepiniz hoş geldiniz.

2. Sizleri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve vatanımız için şehit düşmüş tüm Mehmetçik’lerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşuna, ardından da İstiklal Marşımızı söylemeye davet ediyorum.

Nefret boyun büküyor, dostluk gülüyor bugün
Gözlere can geliyor, kaçıyor şimdi hüzün,
Eller birleşirken kardeşlik fısıldıyor,
Nevruz Bayramı bugün.

3. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere okulumuz Türkçe öğretmeni Eren DURSUN’u buraya davet ediyorum.

Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

4. “Anadolu’da Bahar” adlı şiri okuması için 7/B öğrencilerinden Fatma SEVİN’i buraya davet ediyorum.
Arkadaşımıza teşşekür ediyoruz.

Güneş başka doğuyor buzlar eriyor bugün,
Her gözden her gönüle rengi düşüyor gülün,
Kalpler birleşirken karanfil fısıldıyor;
Nevruz bayramı bugün.

5. Okulumuzun Halk Oyunları Ekibi yöresel Şebin Horonu ile karşınızda izliyoruz.

Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

6. “Nevruz” adlı şiirini okumak üzere 8/A sınıfı öğrencilerinden Yavuz BÖLÜK’ü Buraya davet ediyorum.

Arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.

Ayrılıklar olmasın, haydi beraber gülün,
Omuzlar, kalpler, eller birleşsin haydi bugün,
Omuzlar birleşirken papatyalar fısıldıyor;
Nevruz Bayramı bugün.

7. Okulumuzun güzel sesli öğrencilerinden oluşan Okul Korosu Bahar Bayramı ile ilgili şarkı ve türküleri ile okulumuz öğretmeni Şahin Özbay BİNİCİ yönetiminde güzel şakılar söyleyecekler, dinliyoruz.

Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sevgi halay çekiyor kuruluyor bir düğün,
Davullar zurnalara eşlik ediyor bugün,
Dosta alkış tutarken insanlık fısıldıyor;
Nevruz Bayramı bugün.

8. Bayram denince akla yarışma ve oyun gelir. Okulumuz öğrencilerinin katılacağı halat çekme yarışması, ardından da suda elma yeme yarışmasını izleyeceğiz.

Katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

9. Şimdi nevruz ateşi yakılacak ve etrafında temsili demir dövme töreni yapılacaktır, izliyoruz. Bütün izleyenleri ateş etrafında dikkatli bir şekilde oynamaya davet ediyoruz.

10. Şimdi de silere nevruz pilavı ikram edilecektir. Afiyet olsun.

11.Programımız sona ermiştir. Bizleri izlediğiniz için teşekkür ederiz. Bayramınız kutlu olsun.

ANADOLUDA BAHAR

İlkbahar geldi Anadolu'nun,
Her tarafı yeşil şimdi.
Ağaçlar çiçek açar, kuşlar ötüşür,
Her yanı cıvıl cıvıl duy şimdi.

Arılar düğün yapar şu mevsimde,
Anadolu'nun renk renk
Gül bahçesinde,
Bülbüllerin neşesini gör şimdi.

Cıvıl cıvıl sessiz duran yuvalar,
Kelebekler birbirini kovalar,
Halı gibi nakışlandı ovalar,
Bölük bölük, sarı yeşil, mor şimdi.

Gök gürülder yağmur yağar,
Her taraf mis gibi toprak kokar.
Anadolu'da böyle yaşanır bahar.
İlkbahar geldi Anadolu'nun,
Her tarafı yeşil şimdi.
Ağaçlar çiçek açar, kuşlar ötüşür,
Her yanı cıvıl cıvıl duy şimdi.

Arılar düğün yapar şu mevsimde,
Anadolu'nun renk renk
Gül bahçesinde,
Bülbüllerin neşesini gör şimdi.

Cıvıl cıvıl sessiz duran yuvalar,
Kelebekler birbirini kovalar,
Halı gibi nakışlandı ovalar,
Bölük bölük, sarı yeşil, mor şimdi.

Gök gürülder yağmur yağar,
Her taraf mis gibi toprak kokar.
Anadolu'da böyle yaşanır bahar.

Fatma SEVİN 7/B

NEVRUZ
Yeniden doğmaktır nevruz denince
Yeni bir bahara, yeni vatana.
Ergenekon'dan çıkan atalarımız,
Nevruz sevincini yaşatır bana

Nevruzda birleşir eller, gönüller
''Huzur için birlik olmalıdır'' der
Sevgi ile kardeşlik sarar gönlümü,
Nevruz sevgisini yaşatır bana

Nevruzda doğa da bir başka güzel
Sürüler kışlaktan, yaylaya göçer
Yemyeşil çayırlarda kuzular meler
Nevruz coşkusunu yaşatır bana

Şırıl şırıl akarsular, dereler
Süslenir çiçekler, bağlar, bahçeler
Tabiat canlanır, güneş gülümser
Nevruz neşesini yaşatır bana

Türkler nevruzu gönülden sevmiş
Birlik, beraberliğe onunla ermiş
''Yeni gün '' Türklere şan şeref vermiş
Nevruz şerefini yaşatır bana.

Yavuz Bölük 8\A

TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI HAFTASI GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ
(21 MART NEVRUZ GÜNÜNÜ İÇİNE ALAN HAFTA)
Türk Dünyası ve Toplulukları haftası ülkemizde 21 Mart nevruz gününü içine alan hafta içerisinde düzenlenmektedir.
Avutmuş Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olarak bu günün coşkuyla kutlanmasını diliyoruz.
Sevgili Öğrenciler,
Nevruz Bayramınız kutlu olsun.
Nevruz; yeni gün, yeni yılın ilk günü demektir. Bugün, geceyle gündüzün eşit olduğu, günlerin uzayıp sıcaklıkların artmaya başladığı 21 Mart'a rastlamaktadır. Bu günlerde doğa da uyanıp canlanmaya başladığından Nevruz günleri, baharın da başladığı günlerdir. Atalarımız; yeni bir hayat, yeni bir başlangıç demek olan bu tarihi günü, ayni zamanda Ergenekon'dan çıkış bayramı olarak da kutlamışlardır.
Günümüzde de bu bayram; nevruz, sultan navrız, nevruz, yeni gün ve çağan gibi çeşitli adlar altında, ancak özü ortak bir yeni yıl ve bahar bayramı olarak kutlanmaktadır.
Bayram; birlikte sevinme, neşelenme ve eğlenme demektir. Bayramlarımız da karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörünün, ulusça bir arada kardeşçe barış içinde yasama arzusunun, dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç dolu günlerimizdir. Nevruz, bütün bu güzel duygular yanında yeni ve umut dolu günleri, baharı, bolluk ve bereketi müjdeleyen bir bayram, bir senlik günüdür.
Bütün bu önemli özellikleriyle Nevruz, Türk Dünyasında 2800 yıldır coşkuyla kutlana gelmiş olup halen de 200 milyonu askın Türk topluluklarında sevinç ve neşeyle kutlanmaktadır. Her yıl Manisa'da yapılan Mesih Senlikleri ile Söğüt Ertuğrul Gazi/Yörük Bayramları da bu tarihi geleneğimizin yasayan örneklerindendir. Sizlerin de bu bayram gününüzü mutluluklar içinde sevinçle kutlamanızı diliyorum.
Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı, sonsuza dek kutlayabilmemiz, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yasama isteğimize ve bilincimize bağlıdır. Nevruzun bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğa ve çevremizle tam bir uyum içinde yasamamız ve onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir
Tarihten, atalarımızdan gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimizi sonsuza dek yaşatma ve bize yurt olan doğa ve çevremizi en iyi şekilde koruma bilinç ve arzumuzla Nevruzunuzu kutluyor ve hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.