Meslek Seçiminde Aile Baskısı

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Radyoaktiviteci​
- Anne ben büyüyünce Alaaddin olayım mı, lütfeen. Hem sihirli lambası da var. Böyle lambayı bi ovalarım, dünyadaki savaşları da durdururum. Çocuklar aç kalmaz, kafalarına bomba düşmez. Hiçbiri ölmez. Olayım mı n’olursuun ?
- Alaaddin mi olcan? Bu da nerden çıktı şimdi? Seçtiği şeye bak. Oldu, ben seni büyüteyim, koca adam edeyim sen git lamba çaydanlık parlat. Kalaycı mısın oğlum sen? Ovalayacak çaydanlığı, cin min fırlıyacak, çarpılacak kalacak. Sonra ağzın burnun yamulsun, anan uğraşsın dursun. Ay ben de, sanki olabilirmiş gibi söylediğim lafa bak ya.
- Banane işte! Ben Alaaddin olucam. Ba - na -ne!!
- Bananene başlarım senin. Ayakları dikme öyle bana, valla çarparım ha. Alaaddinlik diye bir meslek mi var? O bir masal kahramanı. Adam gibi bir şey seçsene! Hem sen radyoaktivite mühendisi olacaksın. Önceden beri hep hevesim vardı. Kolay kolay kimsenin yapamayacağı bir işin olsun ki, hem havan hem paran olsun a benim saf oğlum.
- Radyoaktivite mühendisi ne yapar anne? Radyocu mu ?
- Ne radyocusu be ! Radyoaktivite mühendisleri şey yapar. Eee ne yapardı? Dur bakayım eee şey yapar. Ne yapar? Aman hatırlayamadım şimdi git babana sor.
- Baba radyoaktivite mühendisi ne yapar?
- Nesi çıkmış? Yukarıdan aşağıya mı, sağdan sola mı?
- Tepeden aşşa Niyazi. Çocuk adam gibi bir soru sordu. Bulmacadan başını kaldır da bir oğlun olduğunu hatırla. Hatırlaman için bulmaca şeklinde sorayım bari. 4 harfli. Çocuğu olan erkek. İlk harfi çıkmış B…
- Ban çıkışmak için start bekleme Fahriye. Sen sus. Sen söyle oğlum ne diyorsun?
- E dedim ya baba. Radyoaktivite mühendisleri ne yapar, dedim.
- Öff ne bileyim ben ya. Ben sizin sorularınızı çözmek istemiyorum tamam mı? Bulmacadaki soruları çözmek istiyorum. 2 satır eğlenecez burada, yok o neydi yok bu neydi, bıktım ya öff. Ne bileyim ben! Git anana sor. Hem nerden geldi bu aklına şimdi?
- Annem radyoaktivite mühendisi olacaksın dedi.
- Çok biliyo senin o bigudili anan. Hayır efendim sen büyüyünce şarkıcı olacaksın. Asıl para onda. Git anana bi sor bakayım onun radyoaktifçisi kaç para alıyormuş git bi sor.
- Anne babam diyo ki…
- Duydum duydum. Bigudili anan hepsini duydu hepsini. Çok konuşmasın o. Sen radyoaktivite mühendisi olacaksın.
- Bana bak hanım. Şu kalemi ok gibi fırlattırma kendine. Valla bu sinirle tam 12’den saplarım ha! Sen şarkıcı milletinin ne kadar kazandığını biliyor musun? Ceplerindeki bozukluk bile milyar onların be. Çorap değiştirir gibi cip değiştiriyorlar.
- Hayır efendim benim oğlum aslan gibi okuyacak, radyoaktifçi olcak, parayı da kırcak. Tek söz istemiyorum
- İyi o zaman benim oğlum da şarkıcı olucak.
- Saçmalama Niyazi. Topu topu bir tane oğlumuz var.
- Yahu kadın iyi de, senin dediğinin okulu bile yok memlekette.
- Ne var bende Avrupalarda okuturum oğulcuğumu.
- Bak gene sinirden gözlerime nasıl bi pörtleme geldi bak. Akşam akşam çıldırtmayın beni lan. Hangi parayla okutcan manyak kadın.
- Ağzını bozma çoçuğun yanında aptal herif!
- Eeh ben şimdi…
- Ya bana niye kimse ne olcan diye sormuyo? Tamam ben Alaaddin olmucam, radyoaktifçi de olmucam. Ben AKUT’çu olcam. Hayat kurtarıcam. İnsanları sevicem. Bi de bahçıvan olucam, çimleri suluycam, doğayı sevcem, çiçekleri öpçem. Bi de yavru köpekleri yıkıycam. Bi de…
- Al işte seçtiği şeye bak. Yok radyoaktifçi yok bilmemneci çocuğun kafasını karıştırdın, gitti oldu bahçıvan. Hep senin yüzünden.
- Asıl senin yüzünden. Kafanı bulmacadan kaldırıp ilgileniyomusun çocukla boynu tutulasıca. Hayatı kaydı yavrumun, aç kalcak.
- Bi de kuşçu olcam. Yavru kuşlar yuvalarından düşünce alıp yerine koycam. Bi de elma şekerci. Bi de baloncu. Bi de…
- Tamam oğlum büyüme sen kal böyle