fikirleriniz varsa

aliey

Üye
Üye
arkadaşlar ben sekizinci sınıflarda mudanya ateşkes anlaşmasını işlerken boğazların mudanya ile tbmm ye bırakıldığını gördüm lakin lozanda ise boğazlar başkanı bir türkün olduğu uluslararası bir komisyona bırakılmıştı... o zaman lozanda mudanyada boğazlar konusundaki kazanımdaan taviz verildi desem yanlış olur mu? bilen varsa yazarsa sevinirim.

soskopat

Üye
Üye
fikirleriniz varsa

SAYIN HOCAM MUDANYADA BOĞAZLAR İSTANBUL VE DOĞU TRAKYA SAVAŞ YAPILMADAN ALINDI ŞEKLİNDE YER LAIYOR. BUNU TBMM'NİN SİYASAL GÜCÜ OLARAK YORUMLAYABİLİRİZ. LOZANDA İSE BOĞAZLAR İLE İLGİLİ OLARAK HAKİMİYET SAĞLANDI DİYEBİLİRİZ. BURADA BOĞAZLAR İLE İLGİLİ OLARAK "TAM BAĞIMSIZLIĞIN" SAĞLANAMADIĞI BELİRTİLEBİLR. FAKAT TAVİZ VERİLDİ DEMK YANLIŞ OLUR. ÇNÜKÜ MİSAKI MİLLİDEN VERİLEN TAVİZLER BATUM VE HATAY'DIR. BU ŞEKİLDE YORUMLANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

ayşeuzun

Aktif Üye
Üye
fikirleriniz varsa

hocam bu antlaşmalardan birinin ateşkes birinin barış olduğunu unutmayalım. mudanya sadece silahlı savaşı bitiren antlaşmadır. içeriğinin çok bi hükmü yoktur. asıl antşma lozandır. lozanın içeriği uygulanır. ateşkes olan mudanya nın değil. o yüzden taviz verilmiştir demek çok doğru olmaz diye düşünüyorum