Doğu ve Güney Cepheleri

bunu

Üye
Üye
Bu konuda 4 numaralı slaytta Kazım Karabekirin verdiği bilgi doğru değil, milli mücadele yıllarında tek düzenli ordu onun ordusu değildi, Atatürk nutukta saymış düzenli orduları ve bu yüzden ben o kısmı şöyle değiştirdim ; Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra emrim altındaki 15. Kolorduyu terhis etmemiştim. Kurtuluş Savaşı başladığında Osmanlı’dan kalan düzenli ordulardan biri de bu 15. Kolordu idi.

Atatürk nutukta odunun durumuyla ilgili şunları yazmış;
Ordumuzun Genel vaziyeti tespit için ordu birliklerinin nerelerde ve vaziyeti ne halde olduğunu açıklamak isterim. Anadolu'da başlıca iki ordu müfettişliği tesis olunmuştu. Mütarekeye dahil olur olmaz, kıtaların muharip efradı terhis olunmuş, silah ve cephanesi elinden a1ınmış, harp kıymetinden mahrum birtakım kadrolar haline getirilmişti. Merkezi, Konya'da bulunan İkinci Ordu Müfettişliği'ne mensup kıtaların vaziyeti şöyle idi: Bir fırkası (41 . Fırka) Konya'da ve bir fırkası (23. Fırka) Afyon Karahisarı'nda bulunan i 2. Kolordu, karargahıyla Konya'da bulunuyordu. İzmir'de esir olan ı 7. Kolordu'nun Denizli'de bulunan 57. Fırka'sı da bu kolorduya ilhak edilmişti. Bir fırkası (24. Fırka) Ankara'da ve bir fırkası (1 i . Fırka) Niğde'de bulunan 20. Kolordu, karargahıyla Ankara'da.

İzmit'te bulunan 1. Fırka, İstanbul'daki 25 . Kolordu'ya bağlanmıştı. İstanbul'da da 10. Kafkas Fırkası vardı. Balıkesir ve Bursa havalisinde bulunan 61. ve 56. Fırkalar, karargahı Bandırma'da bulunan İstanbul'a bağlı 14. Kolordu'yu teşkil ediyorlardı. Bu kolordunun kumandam Meclis'in açılışına kadar, merhum Yusuf İzzet Paşa idi. 3. Ordu Müfettişliği, ki müfettişi ben idim, karargahımla Samsun'a çıkmış bulunuyordum. Doğrudan doğruya emrim altında iki kolordu bulunacaktı. Biri, merkezi Sıvas'ta bulunan 3. Kolordu; kumandam beraberimde getirdiğim Miralay Refet Bey. Bu kolorduya mensup bir fırkamn (5. Kafkas Fırkası) merkezi Amasya'da, diğer fırkasımn (15. Fırka) merkezi Samsun'da idi. Diğeri, merkezi Erzurum'da bulunan 15. Kolordu idi. Kumandanı Kazım Karabekir Paşa idi. Fırkalanndan birinin (9. Fırka) merkezi Erzurum'da, kumandam Rüştü Bey, diğerinin (3 . Fırka) merkezi Trabzon'da idi. Kumandam Kaymakam Halit Bey idi. Halit Bey, İstanbul'a davet edilmiş olduğundan kumandadan çekilerek Bayburt'ta saklanmış, fırka vekaletle idare olunuyor; kolordunun diğer iki fırkasından 12. Fırka Hasankale doğusunda sınırda, ıı. Fırka Bayazıt'ta bulunuyordu. Diyarbekir havalisinde bulunan, iki fırkalı 13. Kolordu bağımsız idi, İstanbul'a tabi bulunuyordu. Bir fırkası (2. Fırka) Siirt'te, diğer fırkası (5. Fırka) Mardin'de idi.

İlerleyen kısımlarda Atatürkün bu ordu kumandanlarıyla iletişiminden de bahsediyor; Kolordu Kumandanı 28 Mayıs 1919'da sorduğum hususlara dair malumat veriyor ve "23. Fırka, düşmanın bir işgali vaziyeti karşısında mevkiini terk etmeyecek ve tecavüze uğrarsa, mahalli ahaliden alacakları takviye ile mevkiini müdafaa edecektir" diyordu (Vesika: 14).
... 20. Kolordu ve Konya'daki Ordu Müfettişliği ile temasım neticesinde edindiği m malumattan teyakkuz ve uyanıklığı gerektiren noktalan 1 Haziran 1 9 19'da Erzurum'da 15. Kolordu ve Samsun'da 3. Kolordu ve Diyarbekir'de 13. Kolordu Kumandanlarına bildirdim (Vesika: 16). Trakya'da bulunan kuvvet ve kumanda vaziyetini bilmiyordum. O mıntıka ile de irtibat tesisi lazım idi. Bu maksatla, İstanbul'da, Erkanıharbiyei Umumiye Reisi Cevat Paşa'dan i 6 Haziran 1919'da şahsi şifre ile -Cevat Paşa ile aynldığım gün gizli ve şahsi bir şifre kararlaştırmış idik-Edirne'de kolordu kumandanının kim olduğunu ve Cafer Tayyar Bey'in nerede bulunduğunu sordum (Vesika: 1 7). Cevat Paşa 17 Haziran'da cevap verdi. "Cafer Tayyar Bey'in 1. Kolordu Kumandanı olarak Edirne'de bulunduğunu" öğrendim (Vesika: 18).