Çevre Koruma Haftası

Performans

Çalışkan Üye
Üye
Sayın Okul Müdürü, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler ve çok değerli dinleyiciler. Bu gün Çevre Koruma Haftasını kutlamak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bu önemli hafta hepimize kutlu olsun!

Şimdi sizleri Ulu Önder Atatürk ve kendisini çevreye adamış tüm çevreciler adına 1 dk’lık saygı duruşuna ve ardından söylenecek olan İstiklal Marşına davet ediyorum.

Dünya herkesin ihtiyacina yetecek kadarini saglar, fakat herkesin hirsini karsilamaya yetecek olani degil." (Mahathma Gandhi)

Şimdi okulumuz Türkçe Öğretmenlerinden .................. sizlere Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşmayı yapacaklardır.

Hocamıza teşekkür ediyoruz.

Dogaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasindaki iliskiler de hoyratça oluyor. (John Bennet)
Çevreyi Koruma İçin Üzerimize Düşen Görevler adlı yazısını okumak üzere okulumuz öğrencilerinden ...............sahneye davet ediyorum.
Öğrencimize teşekkür ediyoruz.
Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün
Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün
Güller gülerek sesleniyor bülbüllere:
Susun, susarak doğayı görün. (Mevlana)
Şimdide okulumuz 2. sınıf öğrencilerinden ................kendi yazdığı şiiri okuması için kürsüye davet ediyorum.
Sevimli öğrencimize teşekkür ediyoruz.
"Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!" (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü)
Okulumuz öğrencilerinden .................sizlere Bir çevre isterim adlı şiiri okuyacaktır. Öğrencimizi kürsüye davet ediyorum.
Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur.

Seksenlik bir dede, agaç dikiyormus. Yolda geçen biri bunu görmüs, sasmis. "Behey dede," demis. "Sen zaten bir ayagin çukurda bir yasli adamsin. Agaç dikip de ne yapacaksin?" Dede durmus, bükülmüs belini az dogrultmus: "Behey adam," demis. "Babalarimiz dikti, biz yedik; biz dikecegiz, çocuklarimiz yiyecek."
Okulumuz öğrencilerinden ..................... sizlere BİR YER DÜŞÜNÜYORUM adlı şiiri yorumlayacaktır.
Değerli dinleyiciler programız burada sona ermiştir. Hepinize temiz nefes alabileceğimiz, rahat yaşayabileceğimiz bir çevre diliyorum.

Sayın Dinleyiciler!

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Hepinize güzel ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim...

Çevreyi Koruma İçin Üzerimize Düşen Görevler
• Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri yeğleyin.
• Cam ambalajın binlerce yıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığını bilerek alın.
• Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanın.
• Plastik traş bıçağı, çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlık ürünleri kullanmayı en aza indirin.
• Az miktardaki alışverişlerinizde plastik poşet kullanmayın.
• Büyük boy ürünleri kullanın. Hacmi fazla ürünler hem daha fazla kulanım hem de daha az ambalaj tüketimi demektir.
• Şişe ve kavanoz gibi cam saklama ürünlerini tekrar kullanın.
• Atmak istediğiniz cam malzemeleri organik çöplerle birlikte atmayın. Biriktirip en yakınınızdaki cam kumbaralarına atın.
• Cam şişe ve kavanozları atarken renklileri ve renksizleri ayırın. Metal kapakları çıkartın.
• Çok fazla ambalaj malzemesi kullanılmış ürünleri almayın.
• Çocuklara oyuncak alırken dayanıklı olmasına dikkat edin. Oyuncaklar bozulduklarında çöpe giderler ve geri dönüşümleri çok zordur.
• Hediye olarak sevdiklerinize bir çevre örgütünün üyeliğini verin.

Çevre Güzeldir Böyle
Çöpü çöpe at
Pisi pisliğe at
Çevrende güzel güzel yat
Çevre güzeldir böyle

Çöplere yardım et
Onlara bir iyilik yap
Çevreyi güzel et
Çevre güzeldir böyle

Çevre, güzel çevre
Vatanımın güzelliği
Çevredir özelliği