ACİL TARTIŞIP CEVAPLAYALIM ARKADAŞLAR;

hakanozkan79

Çalışkan Üye
Üye
Selamlar arkadaşlar;ders anlatırken bir konu kafamı karıştırdı paylaşmak istedim.Kapitülasyonlar ilk kez nerede reddilmiştir. ben Misak-ı Milli de dedim ama Erzurum kongresinde (netbil yayınları) Siyasi dengemizi ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar reddedilmiş yazıyor.yani ekonomik dengemizi bozacak ayrıcalıklar dememiş.Erzurum kongresindeki bu maddeye göre azınlıkların devlet kurma fikrine karşı çıkılmış erzurumda.

BU İŞİN ASLI NEDİR ? Bİr Beyin fırtınası yapalım dedim.
Bana Göre Misak-ı Milli (Açık ve net bir şekilde dediği için)

hakanozkan79

Çalışkan Üye
Üye

Yorum yapcak arkadaşları bekliyorum..

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Erzurum Kongresinde alınan karar, azınlıklara verilecek haklarla ilgilidir...Oysa Misak-ı Milli'de kapitülasyonlar söz konusudur...O nedenle yorumunuz doğrudur Hakan Hocam...

hakanozkan79

Çalışkan Üye
Üye

Teşekkürler hocam.Ama bazı kaynaklarda Erzurum diye de yazıyor.Ben Misak-ı Milli de dedim.saygılar

ayşeuzun

Aktif Üye
Üye

erzurumda " Hıristiyan azınlıklara siyasi ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez." diyor. kapitülasyon azınlıklara değil yabbancı devletlere verilir. yani erzurumdaki bu maddede kapitülasyonlara karşı gelinmiyor. ülkede yaşayan ermeni ve rumların bağmsız devlet kurmalarına karşı geliniyor. yani kapitülasyonlara ilk kez misakı millide karşı geliniyor.