Öğretmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

piytu

Yeni Üye
Üye
Öğretmen olma konusunda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi pek bilgili olmayabilir, öğretmen nasıl olunur diye merak edenler vardır. Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek, özenle yapılması gereken mesleklerin başında geliyor, toplumda öğretmenlere verilen önem yüksektir. Peki öğretmen olmanın şartları nelerdir? Hangi okulları okursak öğretmen olabiliriz? İşte bütün buna benzer soruları detaylı bir şekilde yanıtlayacağız, aklınızda tek soru bile kalmayacak, öğretmenlik mesleği hakkında geniş bir makale hazırladık.

Öğretmen Nasıl Olunur?
Çoğu öğrenci öğretmen olma hedefini lise çağlarında ortaya koyar. Çünkü liseyle birlikte öğrenci üniversite hedefine yaklaşmakta ve seçeceği mesleği belirlemektedir. Ortaokul sonrası liseye geçen öğrenciler 9. sınıfı bitirdikten sonra alan seçimi yaparlar. İşte bu alan seçiminizi çok iyi yapmanız gerekiyor, bazı bölümler ilgili öğretmen yetiştirme amacı güder. Örneğin sözel bölümü Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği için çok uygundur. Eşit ağırlık ise Sınıf öğretmenliği ile Türkçe öğretmenliği içinde uygundur. Sayısal bölüm ise özellikle Matematik öğretmenliği için uygundur.

Eğer lisede öğretmenlik seçmeyi kafaya koyduysanız, o öğretmenliğe yakın bölümleri seçmeye gayret gösterin, Örneğin İngilizce Öğretmenliğini seçecekseniz, lise de yabancı dil bölümünü seçebilirsiniz. 10. sınıfta bölüm seçerken gerekirse rehberlik öğretmenlerinizden destek alınız.

ogretmen.jpeg

Öğretmen

12. sınıfta yani sınav sistemine girip aldığınız puan türlerine göre, ilgili öğretmenlik bölümlerini seçebileceksiniz. Öğretmenlik bölümleri 4 yıldır ve seçeceğiniz bölümler eğitim fakülteleridir. Neredeyse tüm üniversiteler de eğitim fakülteleri vardır. Ayrıca öğretmenlik bölümlerini Fen-Edebiyat fakülteleriyle karıştırmayın. O bölümlerde formasyon eğitimi verilmiyor, formasyon eğitim fakültelerinde öğretmenlere verilen öğretme ve öğrenme becerilerine yönelik derlerdir. Fen edebiyattan mezun olanlar ileri ki dönemlerde formasyon alarak öğretmen olabiliyorlar.

4 yıllık eğitim fakültesini okuduktan sonra KPSS’ye giriyorsunuz, yine orada kendi alanınızda ki öğretmenlerin eledikten sonra başarılı olduysanız mülakata giriyorsunuz, mülakattan da başarılı olursanız öğretmen olarak atanıyorsunuz.

Ülkemizde eğitim fakültesinden mezun olup, diploma almayla doğrudan öğretmen olarak atanmak mümkün değil, kadrolu bir öğretmen olarak atanmak istiyorsanız, mutlaka KPSS’ye gireceksiniz ve başarılı olacaksınız ve atanacaksınız.

Sınıf öğretmeni olmak için ne yapmalıyım
Sınıf öğretmeni olabilmek için mutlaka 9. sınıfta bölüm seçerken Eşit Ağırlık bölümünü seçiniz. Bu bölüm sınıf öğretmenliği için gereken bütün dersleri ve puan türünü kapsar. Eğer mezunsanız, Türkçe ve matematiğe ağırlık vererek sınavda bu derslerden başarılı olu, iyi bir puan alıp sınıf öğretmenliğini tercih edebilirsiniz.

Öğretmen olmak için ne yapmalıyız kısaca
Öğretmen olabilmek için, belirlediğiniz öğretmenlik branşını için üniversitelerin eğitim fakültelerini tercih etmeniz yeterlidir. ancak üniversite sınavından yeterli puanı almanız gerekiyor.

Sınıf öğretmeni olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir
Sınıf öğretmeni olabilmek için özellikle Türkçe ve Matematik derslerinizin iyi olması gerekiyor. Üniversite sınavında bu derslerden çok doğru yapmaya gayret ediniz.

Öğretmen olmak için hangi sınavlara girmek gerekir
ÖSYM’nin yapacağı, TYT ve YKS sınavlarına girmeniz yeterlidir.

Öğretmen olmak için kaç puan gerekir
Her üniversitenin taban ve tavan puanları farklıdır. Belirlediğiniz üniversitenin ilgili öğretmenlik bölümünün puanına bakmanız gerekiyor.

https://www.egitimdili.com/ogretmen-nasil-olunur