Olaylar Kimleri Nasıl Etkiliyor

Performans

Çalışkan Üye
Üye
Yaşadığımız çevrede her gün çeşitli olaylar meydana gelmektedir. Bu olaylardan bazıları bizleri sevindirmekte bazıları ise üzmektedir. Çevremizdeki olayları ve çevremizi nasıl gözlemlediğimizi, gözlemlediklerimizi nasıl anlamlandırdığımızı hiç düşündünüz mü? Bizler sosyal bilgiler dersinde öğrendiğimiz bilgileri günlük hayatımızda kullanarak onlardan yararlanabiliriz. Okulda öğrendiklerimizi çevremizde uygulama ve algılama imkânı bularak günlük hayatımızı kolaylaştırabiliriz.
Günlük hayatımızda sıkça karşılaşabileceğimiz bir olayı birlikte inceleyelim. Okulda sosyal bilgiler dersinde öğrendiğimiz bilgileri nasıl kullanabileceğimizi kavramaya çalışalım.
“Ayşe Hanım, sabahleyin çocuklarını okula gönderdikten sonra işe gitmek için arabasına binip yola koyuldu. O gün biraz geç kalmıştı. Arabası ile yolda ilerlerken trafik sıkışıklığı nedeniyle yavaş ilerliyordu. Her gün kullandığı yolun bugün neden bu kadar yoğun olduğunu anlayamıyordu. Bir süre sonra trafik akışı iyice durdu, arabada beklemeye başladı. İlerde trafik ışıklarının bulunduğu kavşakta kalabalığın olduğunu farketti. Bir an önce işine ulaşmak istiyordu. Ne olduğunu anlamak için arabasından indi ve kalabalığa doğru ilerledi. Kavşakta iki aracın çarpıştığını gördü.
Kaza yapan sürücülerden biri “ Ben şu yan yoldan geliyordum. Şuradaki büyük pano yüzünden yan taraftaki araçları tam göremedim. Bu beyefendi yeşil yanar yanmaz hızla hareketlenme şeydi bu kaza olmayacaktı.” diyerek diğer araç sürücüsünü suçladı

Diğer sürücü ise "İşe geç kaldığım için sarı yanar yanmaz hızla hareket ettim fakat diğer aracın ışıkta durması gerekirdi.” diyordu. Olayı izleyen Ayşe Hanım ise duydukları karşısında şaşkın bir vaziyetteydi.”
Yukarıdaki “trafik kazası" olayını anlamak, ortaya çıkan sorunu çözmek için olayın nedenlerini belirlemek gerekir. Bu olayın nedeni sizce neler olabilir?
İşine yetişmek için acele eden sürücü
Sabırsız ve aceleci davranışlar
Kurallara uymamak
Panonun kavşağın önünü kapatması vb. nedenler ileri sürülebilir.
Bir olayı incelerken olayın oluş biçiminin yanı sıra çevre koşullarının da dikkate alınması gerektiğini unutmayalım. Bir olayı çözümlerken sadece gördüklerimiz, duyduklarımızla yetinmemeliyiz. Olayın öncesi hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışmalıyız.
Çevremizde meydana gelen olaylarda can ve mal kaybı yaşanmakta, birçok vatandaşımız yaralanmaktadır. Bu ve benzeri haberleri gazetelerde okuyor, televizyon haberlerinde dinliyoruz. Yurdumuzda meydana gelen kazalarda trafik kazaları ilk sırayı almaktadır.